• SZKOŁA DO HYMNU

          • Według MINISTERSTWA EDUKACJI i NAUKI w prawie 20 tys. szkół, przedszkoli i placówek oświatowych o symbolicznej godzinie 11:11 zabrzmiał hymn narodowy. Do tegorocznej akcji „Szkoła do hymnu” przystąpiło blisko 4 mln uczniów i prawie 600 tys. nauczycieli. W naszej szkole wspólnie zaśpiewano „Mazurka Dąbrowskiego” na sali gimnastycznej. Do ogólnopolskiej akcji dołączyli też najmłodsi, dzieci z młodszej i starszej grupy przedszkolnej. Dziękujemy wszystkim za wspólne świętowanie, obecność i radosną manifestację patriotyzmu!

                                                                                                                                  Katarzyna Cichowska

          • LEKCJA BIBLIOTECZNA

          •  W piątek 10 listopada br. uczniowie klasy I odwiedzili szkolną bibliotekę. Pani Julita Jurcz przedstawiła dzieciom cały księgozbiór, a zwłaszcza książki do czytania w klasach I-III.  W tym dniu uczniowie klasy I oficjalnie zostali czytelnikami szkolnej biblioteki. Każdy uczeń wypożyczył książkę do samodzielnego czytania w domu. Brawo!

                                                                                                                                         Katarzyna Cichowska

          • Dzień Postaci z Bajek

          • Dnia 5 listopada br. w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Postaci z Bajek.  W tym dniu chętne dzieci z grup przedszkolnych oraz klas I-III przyszły przebrane w piękne bajkowe stroje, za co każdy z nich otrzymał pamiątkowy medal. Na przerwach zostały zorganizowane zabawy dla dzieci przy muzyce z bajek. Dzień ten przypomniał wszystkim, jak ważne są bajki w życiu każdego dziecka. Przeniesienie dzieci w świat bajek sprawiło uczniom dużo radości. 

          • Przerwa na czytanie

          • 26 października 2023 roku w naszej szkole została zorganizowana po raz kolejny akcja bicia rekordu w czytaniu na przerwie “Przerwa na czytanie”. Akcja organizowana jest w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej "Cała Polska Czyta Dzieciom". Jej celem była promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży oraz pokazanie, że czytanie jest ciekawe a po książkę można sięgać w różnych miejscach i sytuacjach.

            Ten dzień był wyjątkowy, inny niż wszystkie, bo spędzony z książką. Od rana obecni w szkole uczniowie rozpoczęli akcję czytelniczą pod opieką swoich nauczycieli. Czytano w klasach, na dywanie, na korytarzu i oczywiście w bibliotece. Jednym słowem – CZYTANO! WSZĘDZIE! Podczas wszystkich przerw śródlekcyjnych uczniowie czytali przyniesione przez siebie lub wypożyczone z biblioteki szkolnej książki. W tym roku dzięki współpracy z firmą LEGIMI uczniowie mogli również bezpłatnie skorzystać z 40 tytułów książek w formie ebooków i synchrobooków. Miejsce do czytania każdy wybierał sam. W akcji wzięły udział wszystkie klasy wraz ze swoimi wychowawcami.

            Akcja objęła również najmłodszych czytelników – dzieci przedszkolnych z grup 3-4 latków oraz 5-6 latków. Przedszkolaki wysłuchały wierszy Jana Brzechwy czytanych przez panią Iwonę Kamzelską - szkolnego pedagoga specjalnego. Dzieci były zachwycone.

            Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy przyłączyli się do wspólnego czytania na przerwie. Podziękowania należą się również nauczycielom za czynny udział w akcji i dawanie dobrego przykładu swoim podopiecznym, jak również za życzliwość i miłą współpracę.

          • Wehikuł. Podróże w czasie.

          • Kto z Państwa myślał kiedyś o powrocie do przeszłości? O tym, by podejrzeć życie ludzkie, wydarzenia historyczne? Uczniowie klasy VI podjęli się tego wyzwania i spisali swoje marzenia o podróży w przeszłość. W dodatku zaprezentowali je na forum klasy i skonstruowali wehikuły czasu!! Wszyscy w szkole mamy nadzieję, iż z biegiem czasu te właśnie wynalazki sprawią, że będziemy mogli szybko przenieść się na określony czas w przeszłość.

          • Prawie jak w Grecji...

          • Klasa V na lekcji historii przeniosła się w czasy starożytnej Grecji i tym samym wcieliła się w rolę bogów greckich! Proszę spojrzeć na piękne, kreatywne stroje i ich misterne wykonanie.

          • "Możesz uratować życie - popularyzujemy udzielanie pierwszej pomocy"

          • Od kilku już lat w październiku obchodzony jest Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca. Aktywnie włączamy się w tą akcję, kolejny rok popularyzując i szerząc wiedzę na temat zasad udzielania pierwszej pomocy osobie, u której nastąpiło zatrzymanie akcji serca. Natychmiastowe działanie może uratować komuś życie.

            Każdy z nas powinien znać podstawowe działanie przy udzielaniu pierwszej pomocy. Nie wiadomo bowiem kiedy taka wiedza się przyda. Może się okazać, że ktoś z naszych najbliższych będzie tej pomocy potrzebować. Dlatego już na etapie szkoły podstawowej  zasady udzielania pierwszej pomocy są zaszczepiane w dzieciach. Jedną z najistotniejszych czynności jest resuscytacja krążeniowo-oddechowa. Nie jest ona skomplikowana, a jej właściwe wykonanie może uratować życie osobie, u której nastąpiło nagłe zatrzymanie akcji serca.

            W naszej szkole opiekun wolontariuszy - Monika Grabowska wraz z młodzieżą i dziećmi propagowali Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca. Był manekin, na którym trenowano udzielanie pomocy. Wcześniej instruktaż przedstawiła studentka VI roku Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu p. Aleksandra Grabowska oraz ratownik kwalifikowanej pierwszej pomocy Starszy Szeregowy Mariusz Brzezowski.

            Przy udzielaniu pomocy należy zawsze zadbać o własne bezpieczeństwo i sprawdzić co dzieje się z poszkodowanym. Jeżeli jest taka możliwość, zawołajmy kogoś do pomocy. Udrożnijmy drogi oddechowe i sprawdźmy oddech. Wezwijmy profesjonalistów – wybierzmy numer 999 lub 112.  Do przybycia załogi pogotowia kontynuujmy resuscytację – 30 uciśnięć klatki piersiowej, a następnie 2 wdechy. W ten sposób można uratować czyjeś życie.

            Pani Aleksandrze i Panu Mariuszowi - serdecznie dziękujemy za wspaniały instruktaż i pozytywne zarażanie młodych ludzi chęcią niesienia pomocy - ratowania najważniejszego daru - życia ludzkiego❤️

          • Podsumowanie akcji SKW

          • Podsumowanie akcji Szkolnego Klubu Wolontariusza: zebrano 3 worki kasztanów i torbę żołędzi. Zebrane dary z drzew zostaną przekazane Kołom Łowieckim, by zimą dokarmiać zwierzęta.

          • DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

          • Z okazji Święta Edukacji Narodowej teatr "Pamapalary" wraz z Samorządem Uczniowskim przygotował program wokalny, do którego włączyli się również uczniowie klasy trzeciej. Uczniowie zachwycili słuchaczy aranżacją wykonywanych piosenek. Były też życzenia, kwiaty oraz upominki dla nauczycieli i pracowników szkoły. Pani dyrektor Jolanta Dobosz wręczyła nauczycielom nagrody dyrektora szkoły.

                                                                                                                                          Katarzyna Cichowska

          • ŚLUBOWANIE UCZNIÓW KL. I

          • W piątek 13 października odbyła się uroczystość Ślubowania uczniów klasy I. W przedstawieniu przygotowanym przez teatr "Pampalary" dzieci musiały udać się do pięciu krain i wypełnić zadania. W krainie śpiewu wykonały improwizację ruchową piosenki pt. "Witaj szkoło". W  krainie mądrości wykazały się wiedzą z zakresu ruchu drogowego. Miłość do Ojczyzny okazały w krainie miłości. Wykonanie poloneza zachwyciło wróżkę w krainie tańca. W krainie pracy okazało się, że pierwszaki są zainteresowane zdobywaniem wiedzy. Po przedstawieniu nastąpiła chwila złożenia przysięgi. Następnie pani dyrektor Jolanta Dobosz symbolicznym ołówkiem pasowała każdego na ucznia Szkoły Podstawowej w Tucznie. W uroczystości wzięli udział uczniowie klas: II i III, przedszkolaki wraz z wychowawcami oraz rodzice uczniów klasy I. Po części oficjanej dzieci udały się na spotkanie w klasie z wychowawcą, rodzicami i panią dyrektor. A na wszystkich czekał słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.

                                                                                                                                           Katarzyna Cichowska

          • "Hortiterapia kreatywnie"

          • W ramach zajęć rozwijających kreatywność "Hortiterapia kreatywnie" uczniowie posadzili 9 hortensji bukietowych i krzewiastych. Piękne, okazałe krzewy zostały zakupione i podarowane klasie w ramach partnerstwa podpisanego z Nadleśnictwem Strzelce Kraj.
            Trzecioklasiści wykonali kawał dobrej roboty: była i matematyka w praktyce (mierzenie odległości, dzielenie wymiaru i odmierzanie odcinków), zajęcia przyrody (co jest potrzebne roślinie do prawidłowego wzrostu?) oraz zajęcia ruchowe w plenerze związane z posadzeniem krzewów.
            Zadanie wykonali wzorowo👏👍😊

          • PRZYSMAKI NA ŚNIADANIE

          •           Uczniowie klasy I systematyczne poznają litery alfabetu. Ostatnio dzieci czytały wyrazy z literą: j J, a wśród nich pojawił się wyraz ''jajko". Opracowywany temat był inspiracją do przygotowania posiłku z jajkiem. Dzieci doskonale poradziły sobie z tym zadaniem. Przygotowały pyszne i kreatywne kanapki, a przy tym dowiedziały się, że zdrowe kanapki dają siłę na cały dzień nauki w szkole. Była to doskonała lekcja samodzielności podczas posługiwania się narzędziami kuchennymi. BRAWO!

                                                                                                                                Katarzyna Cichowska

          • Święto Pieczonego Ziemniaka w klasie I

          • Najmłodsi uczniowie z utęsknieniem czekali na dzień, kiedy ZIEMNIAK obchodzić będzie swoje święto. Jednak pogoda trochę pokrzyżowała wszystkie plany. Od rana było pochmurnie i deszczowo, ale pan woźny zadbał o to, aby mimo niesprzyjającej aury wszystkie ziemniaki zostały upieczone. Ziemniaki były przepyszne.

                                                                                                                                                  Katarzyna Cichowska

          • Wyjątkowy piątek w naszej grupie przedszkolnej

          • Zbliża się zima,więc przetwory mile widziane. Dziś grupa młodsza z naszego przedszkola kisiła kapustę. Ponadto odwiedziła nas pani Iwona Kamzelska - pedagog specjalny,która przeprowadziła z dziećmi zajęcia integracyjne. Dzień pełen wrażeń.

          • Dzień Drzewa

          • Lasy i drzewa zapewniają nam tlen, oczyszczają powietrze, wpływają korzystnie na klimat i na samopoczucie nas wszystkich. Są domem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Dostarczają najbardziej ekologiczny surowiec, drewno, tworzący domy również dla nas. Dbajmy wspólnie o nasze dobro!

             

                 Każde zasadzone drzewo to ochrona klimatu – podkreśla Prezydent Andrzej Duda, zachęcając wraz z Małżonką Agatą Kornhauser–Dudą do udziału w tegorocznej v akcji #sadzimyMY.

              

            Akcja #sadzimyMY została zainicjowana przez Parę Prezydencką 26 kwietnia 2019 r. Inicjatywę podjęto w odpowiedzi na zniszczenia dokonane przez huragan 100–lecia, który wystąpił na terenie Polski w 2017 roku. Huragan był największym takim kataklizmem w 95–letniej historii Lasów Państwowych.

            Akcja organizowana jest z inicjatywy Pary Prezydenckiej przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe. 

            2 i 3 października każdy chętny mógł zgłosić się do najbliższego nadleśnictwa, by odebrać sadzonkę i zasadzić ją na własnym gruncie. W Polsce jest 429 nadleśnictw. Wszystkie razem przygotowały milion sadzonek różnych gatunków drzew i krzewów. 

            NASZA SZKOŁA RÓWNIEŻ OTRZYMAŁA TAKĄ SADZONKĘ!!!:)

          • Światowy Dzień Zwierząt

          • "I łaciate, i kudłate, pręgowane i skrzydlate, te co skaczą i fruwają...." - zwierzaki, kochamy je wszystkie! W Światowym Dniu Zwierząt wolontariusze spotkali się z Osobowością Roku 2022 i prezesem Fundacji "Arka dla zwierząt" p. Alicją Piech. Rozmowom o właściwym opiekowaniu się zwierzętami, pomaganiu im, wzajemnej miłości, którą nas obdarzają nie było końca. Najważniejsze przesłanie, które udzieliła uczniom pani Alicja, brzmiało: pamiętaj! - Zwierzę to nie zabawka!